18. maja 2022 je na Ptuju potekalo delovno srečanje mentorjev osnovnih šol, ki so vključene v mednarodni projekt GO-CAR-GO Erasmus +. Naslednji dan so se na Ptuju s svojimi ekstramobili predstavili učenci. Avtor projekta je Stanko Kostanjevec, ki mu je v desetih letih v projekt uspelo vključiti veliko število osnovnih šol iz Slovenije in tujine.

Devetošolci Lan Arnuš, Nik Dolinar, Aleksander Mesarec, Žana Muršec, Anže Sužnik, Gašper Sužnik, Nejc Mohorič, Leon Muršič in Tilen Simonič so izdelali ekstramobil, ki so ga poimenovali »Traktormobil«.  Po prevzemu novega podvozja so  najprej namestili ročno zavoro, varnostni pas in sedež. Po namestitvi električnega pogona so med oba okvirja podvozja pričvrstili dno iz pločevine.  Učenci so inovativno nadgradili izdelano podvozje, ki  ga je izdelal ŠC Ptuj. Ob izdelavi ekstramobila  so učenci razmišljali  o ekonomsko-marketinškem vidiku samega vozila,  biotehničnem (varstvo okolja, razgradnja materiala), elektro-mehatronskem  ter strojno- tehničnem vidiku.    Poudarek je bil predvsem na estetiki in izvirnosti vozila, kar je članom  ekipe tudi uspelo, saj so izdelali res unikaten ekstramobil. Učenci so bili na tekmovanju z izdelkom zelo uspešni, tako v merjenju hitrosti na progah kot v inovativnosti. Dokaz so številna priznanja: 1. mesto – vožnja v krogu, 2. mesto – vožnja naravnost, 2. mesto – vožnja med stožci, 2. mesto po izboru sodelujočih ekip in priznanje za oblikovalske dosežke pri izdelavi nadgradnje.

Poudariti moramo, da ta projekt vsako leto privabi veliko učencev, ki se na drugih področij ne morejo izkazovati. Učenci poleg znanja pridobijo veščine, ki jim bodo še kako potrebne v življenju, od uporabe orodij, strojev in naprav, veščine načrtovanja in izdelave dokumentacije, komunikacijske veščine in medsebojno sodelovanje ter dopolnjevanje.

Prihodnje šolsko leto se projekt nadaljuje, mi pa že razmišljamo o nadgradnji električnega pogona s sončno energijo. Že sedaj je med učenci veliko zanimanja in ni nas potrebno skrbeti, da ne bi uspeli izdelati že  trinajstega ekstramobila.

Mentorica: Dragica Pešaković